Online Chocolate & Wine | Online Chocolade & wijn | Online Schokolade & Wein

naar het Nederlands

Chocolate & Wine online workshop

Do you love chocolate, wine or both? Wherever you are in the world: this is the workshop for you! An online workshop which you can do just at home and with friends, family or collogues at different locations!

In this workshop you will discover your individual best chocolate and wine match(es). Supported by a systematic approach, which include videos, explanations and exercises, you will be trained in matching chocolate and wine. Furthermore you will learn all kind of aspects concerning wine like tasting techniques, different grape varieties, wine producing areas and flavour characteristics. The workshop will last around two hours.

You will be tasting 6 different chocolate bars which I will send to you in advance (in a package). I will also send you matching tables which will be used as a tool when matching the chocolate and wine. Furthermore you will receive our leaflet with a summary of all the information in the workshop.

I will give you the names of 3 different wines on forehand which we could be tasting with the chocolate. These wines are guidelines: you can also choose comparable wines. And you can buy the wines at the store you’re used to (supermarket, liquor store or specialty store). It’s also possible to pick some of the wines you have at home or choose the wines you’re used to drink. I would love to help you with your choice.

For the workshop we will use Zoom. You don’t need an account for that. I will send you a link just before the workshop which will give you access to the digital platform in which we will do the workshop.

The price is:
115 (the Netherlands) 120 (European Union) 140 (rest of the world) euros with 1 to 4 persons (workshop + 1 package). A package = 6 chocolate bars and information.
140 (the Netherlands) 145 (European Union) 165 (rest of the world) euros with 5 to 8 persons (workshop + 2 packages). A package = 6 chocolate bars and information.
Prices are delivery costs and 21% vat inclusive.
A booking is made directly with us, there are no intermediary fees. Payment is afterwards with for instance a PayPal request or an invoice. You can sign up at info@kk-chocoladeatelier.nl.

The participants could be at different addresses. In this case extra workshop-packages (chocolate and information) will be sent to the other addresses. With 5 to 8 participants one extra package is in the price (in total 2 packages). The costs for extra packages is 25 euros for the Netherlands, 30 euros inside the EU and 50 euros outside the EU (shipping costs included).

We only take reservations for whole workshops, so preferable there’s one person who will be the point of contact. A reservation inside the EU must be at least two weeks in advance, a reservation outside the EU must be at least four weeks in advance (this has to do with postal services).

The workshop will be given every Thursday, Friday, Saturday or Sunday. We will have a look which time of the day is most suitable depending on where you live. If you think of another date please let us know at the same email address: this depends on our chocolate making planning.

For participants who prefer not to drink wine we have different tea proposals for teas which go very well with our chocolate.

For more information about who we are and what we do please take a look here.

Sign up for the workshop
or ask a question at:

info@kk-chocoladeatelier.nl

You will get a response as soon as possible.
Hope to see you soon!

Dieser Online-Workshop wird auch auf Deutsch angeboten. Bei dieser deutschsprachige Workshop sind einige Begleitende Materialien und Videos auf Englisch.

 

Chocolade & wijn online workshop

Hou je van chocolade, van wijn of beide, dan is dit een heerlijke workshop die je vanuit je huis kan doen! En dat kan ook met vrienden, familie of collega’s die zich op meerdere locaties bevinden.

Met uitleg, video’s en opdrachten, ga je ontdekken welke chocolade en wijn matches je het lekkerst vindt. Daarnaast leer je spelenderwijs over allerlei aspecten rondom wijn zoals de proeftechniek, druivenrassen, wijngebieden en smaakkenmerken. De workshop duurt ongeveer twee uur.

Voor de workshop stuur ik je zes soorten chocolade, chocolade en wijn matchingformulieren en een vouwblad waarin alle informatie in de workshop is samengevat (het workshop-pakket). Daarnaast geef ik je de namen van 3 wijnen door die goed met chocolade samengaan. Deze koop je bij een supermarkt, slijter of speciaalzaak of je koopt wijnen die er op lijken, daar zal ik veel suggesties voor doen. In iedere supermarkt al zul je 3 bruikbare wijnen vinden waarmee de workshop een succes zal worden en je kunt ook wijnen die je thuis hebt liggen of gewend bent te drinken als basis nemen. Ik vind het leuk je met je keuze te helpen.

We doen de workshop via Zoom. Je hoeft daarvoor geen account te hebben. Ik stuur je een kwartier voor aanvang een link die je toegang geeft tot de digitale omgeving die we voor de workshop zullen gebruiken.

De prijs is:
115 (Nederland) 120 (EU) 140 (rest van de wereld) euro met 1 tot 4 personen (workshop + 1 pakket). Een pakket = 6 vierkante chocolade repen en begeleidend materiaal.
140 (Nederland) 145 (EU) 165 (rest van de wereld) euro met 5 tot 8 personen (workshop + 2 pakketten). Een pakket = 6 vierkante chocolade repen en begeleidend materiaal.
Prijzen zijn inclusief levering en 21% btw.
Een reservering is direct met ons, er zijn geen additionale kosten. Betaling is naderhand bijvoorbeeld via een door ons opgestuurd betalingsverzoek. Je kunt reserveren via info@kk-chocoladeatelier.nl.

De deelnemers kunnen zich ook op meerdere adressen bevinden. In geval van 5 t/m 8 personen is 1 extra pakket gratis (dus twee in totaal). Voor meer adressen zijn de kosten 25 euro per pakket (chocolade en begeleidend materiaal inclusief verzendkosten en btw).

We nemen alleen hele workshops aan en staan daarbij graag in verbinding met één contactpersoon. Reservering is minimaal 1 week van te voren om de post tijd te geven het pakket te bezorgen.

De workshops worden op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag gegeven en beginnen om 15.30.
Daarnaast is er de mogelijkheid een afspraak te maken op een ander tijdstip afhankelijk van de productieplanning (je kunt via het zelfde emailadres hiernaar informeren).

Voor deelnemers die liever geen wijn drinken, hebben we voorstellen voor bij de chocolades passende theeën.

Geef je op
of stel je vraag via emailadres:
info@kk-chocoladeatelier.nl 

Je krijgt dan zo spoedig mogelijk een berichtje van ons. Hopelijk tot ziens!

Lees voor meer achtergrondinformatie over chocolade en wijn mijn column in Mjamtaart.

Dieser Online-Workshop wird auch auf Deutsch angeboten. Bei dieser deutschsprachige Workshop sind einige Begleitende Materialien und Videos auf Englisch.